Mužské a ženské role
Než se dostanu k filozofování nad tím, jak by měly být rozděleny mužské a ženské role, co je vůbec naší přirozeností, na co jsme od přírody "naprogramovaní", rovnou vyzradím hlavní myšlenku. Myslím si, že pokud jde o rozdělení práce mezi partnery a rodiči, mělo by to být buď tak, jak by to vyhovovalo oběma, nebo aby alespoň časová i celková náročnost rozdělených činností byla zhruba rovnoměrně rozložená. Pokud by měl muž přijít po 8 hodinách z práce a rovnou si sednout na gauč k pivu a televizi, zatímco by žena kmitala až do večera, nemyslím si, že by to bylo spravedlivé a ani přirozené. Bez ohledu na to, jestli žena chodí také do zaměstnání a po pracovní době by jí měla začít další "šichta", nebo jestli je doma na rodičovské a kromě domácnosti má na starosti dítě, k němuž řada žen musí i v noci opakovaně vstávat.
Co je pro nás tedy přirozené? Jak ráda opakuji, lidé po většinu generací žili v komunitách (Hareven, 1985; Šustrová, 2023; Zemánková, 2021). Pokud začneme od pravěku, je pravděpodobné, že zatímco muži častěji chodili třeba na lov, ženy vařily a staraly se o děti. Asi se však příliš nestávalo, že by si každá žena vařila sama a do toho musela neustále dohlížet, aby se jejím dětem něco nestalo. Ženy s malými dětmi možná nevařily, jen pomáhaly, nebo jim někdo hlídal děti. Muži v té době pravděpodobně po osmi hodinách neříkali, že pracovní doba skončila a mají tak nárok na odpočinek, nejspíše se po osmi hodinách neodebrali na gauči s pivem, nebo v jejich případě spíše třeba k ohništi.
I De Sousa Machado, Chur-Hansen a Due zdůrazňují (zejména v kontextu prvorodiček) potřebu podpory maminek na různých úrovních včetně podpory psychické, materiální či praktické, ať by šlo o partnery, rodinu či přátele.
Později bylo zvykem žít ve vícegeneračních domech, případně bytech. Na péči o děti a domácnost tak bylo více žen. Ještě za socializmu se stávalo, že mladí rodiče často žili v jednom bytě s rodiči jednoho z nich, než získali samostatné bydlení, což je možné vidět např. v dokumentu Manželské etudy - iVysílání | Česká televize. Navzdory řadě nevýhod, které to přinášelo, tak mívaly matky nejmenších dětí, které vyžadovaly nejvíce dohledu, alespoň nějakou pomoc ze strany prarodičů, což dnes v mnoha rodinách chybí. Jedna má známá také podotkla, že třeba činžovní domy ve městech mívají byt pro služku a že dříve bylo standardem, aby rodině někdo pomáhal s domácností. Jak píše o psycholožka Kristina Zemánková, příroda to zřejmě nemyslela tak, aby byly matky samy na děti i domácnost.
Nyní žijeme v době, kdy se spousta věcí děje "nepřirozeně." Muži již neloví mamuty, ženy se obvykle nestarají o ohniště a společně žijí v nukleárních rodinách, často bez zapojení dalších členů rodiny. Na matky na mateřské a rodičovské "dovolené" jsou, jak se zdá, kladeny větší nároky co se týče péče přímo o dítě ve smyslu jeho kognitivního či emočního rozvoje (což zahrnuje např. respektující přístupy k výchově s důrazem na neustálé zdůvodňování mnohých rozhodnutí, na validizaci emocí, na čas strávený společnou hrou často s využitím didaktických hraček apod.), byť se dnes zřejmě tolik nespěchá např. na odplenkování. K tomu by jim v očích některých měla zůstat péče o domácnost a ačkoliv nám dnes mnohé usnadňují technologie, stále zůstává spousta práce, kterou za nás neudělají. Do toho se mnoho žen i na rodičovské "dovolené" snaží realizovat různé přivýdělky nebo se vzdělávat, aby zcela neztratily kontakt s profesním životem. A ačkoliv se již mnoho mužů také zapojuje, stále tu zůstává spousta takových, kteří si myslí, že muž by měl pouze nosit peníze domů a po osmi hodinách mít od všeho klid. Dokonce i v situaci, kdy žena dochází do zaměstnání stejně jako muž, zastávají někteří lidé názor, že by měla po službě vykonávat "ženské" práce, které mužům nepřísluší a pouze muž by tak měl mít nárok na odpočinek (alespoň pokud nemá dost jiné práce třeba na zahradě).
Můj názor je tedy takový, že pokud o to žena stojí, muž se do péče o děti či domácnost buď měl zapojit, nebo ženu podpořit v tom, aby si našla pomoc, ať by mělo jít o výpomoc s dětmi, úklid domácnosti nebo jídlo z donášky.
Pokud by vydělal dost finančních prostředků na to, aby žena mohla zůstat v domácnosti i v době, kdy již děti navštěvují vzdělávací instituce, tak v případě, že by o to ona sama stála, zdá se mi zcela v pořádku, když je péče o domácnost především na ní. Zdůrazňuji však jako důležitý faktor, že ona sama by o to musela stát. Pokud by ženu péče o domácnost nenaplňovala a raději by šla do zaměstnání, připadá mi to zcela legitimní.
Totéž platí i obecně. Pokud by žena vydělávala dost na to, aby aby finančně zabezpečila rodinu a s mužem by se dohodli na tom, že on zůstane doma a bude pečovat o domácnost, pak mi to v případě, že by to oběma vyhovovalo, připadá zcela legitimní.
Zdroje:
De Sousa Machado T, Chur-Hansen A, Due C. First-time mothers' perceptions of social support: Recommendations for best practice. Health Psychol Open. 2020 Feb 7;7(1):2055102919898611. doi: 10.1177/2055102919898611. PMID: 32095254; PMCID: PMC7008558.
Hareven, T. (1985). Historical Changes in the Family and the Life Course: Implications for Child Development. Monographs of the Society for Research in Child Development, 50(4/5), 8–23. https://doi.org/10.2307/3333860
Manželské etudy - iVysílání | Česká televize
Šustrová, A. Pravda o mateřství v 21. století: proč je dnes tak náročné? - Médium.cz
Trávníček, K.; Mašková, M. Mrchy z pekel - YouTube
Zemánková, K. První dny po porodu, proč to mají dnes ženy těžší než kdykoli dřív?