Příprava na šestinedělí
Některé věci nedokážeme předvídat. Nevíme, jak přesně se po porodu budeme cítit, ani zda naše miminko bude klidnější či plačtivější, zda se bude často budit, nebo bude naopak hodně spavé. I z těchto důvodů je lepší se připravit na všechny možnosti. Přeci jen se jedná o velkou životní změnu a novopečené rodiče mohou provázet pocity zodpovědnosti za malého a bezbranného človíčka, který jim vstoupil do života. Psycholožka a porodní asistentka Kristina Zemánková (2021) přirovnává narození miminka k výbuchu sopky, kdy se, zejména jedná-li se o první miminko, může zpočátku zdát, že již nic nebude jako dříve.
Tento podcast Dělníci života (viz níže) upozorňuje na to, že jedním z důvodů, proč toto období bývá náročné, může být právě i nedostatečná příprava. Zatímco prý předporodní kurzy navštěvuje až 80% žen, na období šestinedělí přibližně pětina.
Za základní a jednu z nejdůležitějších věcí vůbec považuji dostatečně odpočívat, zotavovat se a sbližovat se s miminkem, k čemuž může pomoci vytvoření si určité sítě pomoci. Pokud to tedy jen trochu lze zajistit, je důležité, aby maminka nebyla na vše sama, případně aby na to ani rodiče jako pár nebyli sami, aby odpočívali společně a aby čas věnovali stmelování rodiny. Z toho také plyne, že by si novopečené maminky neměly dělat přílišné starosti s péčí o domácnost, ty by měl přednostně převzít partner nebo širší rodina či přátelé. Tyto informace si v následujících řádcích rozvedeme podrobněji.
Jak ráda připomínám, dříve žily maminky s malými dětmi v komunitách (Hareven, 1985; Šustrová, 2023; Zemánková, 2021) a nebývalo zvykem, aby se jedna matka sama starala o sebe, dítě i celou domácnost. I Zemánková (2021) uvádí, že "ženy nikdy nebyly v šestinedělí tak osamocené jako nyní" a připomíná staré přísloví, že na výchovu dítěte je potřeba celá vesnice. Jak jsem také již uvedla zde Psycholožka pro rodiče - Pro maminky po porodu, v historii byly matky s miminky umístěny do klidné části domu, tzv. kúta, kde zůstávala pouze ve společnosti dalších žen, ať v rámci rodiny, nebo tzv. porodních bab, které se staraly o přípravu jídla, starší děti či samotnou ženu, (Kohutová, 2018; Dělnící života). Kohutová také upozorňuje, v dnešní západní společnosti se již na tuto tradici zapomíná, protože byla přerušena medicínským a technokratickým přístupem, kdy se porody nejen přesunuly do nemocničního prostředí, ale kdy byl na ženy mj. také vyvíjen celospolečenský tlak, aby se co nejdříve vrátily k běžným činnostem. Proto již ani matky neumí svým dcerám předat podpůrné zkušenosti (samy takovou podporu nedostaly, proto jí ani neumí předat dál). Navrhuje také tuto tradici obnovit.
Vhodné tedy je rozmyslet si ještě před porodem dítěte, kdo bude zajišťovat nákupy, vaření či úklid domácnosti, případně péči o starší dítě a nejlépe aby se na tom maminka během šestinedělí nemusela podílet, nebo jen v minimální míře.
Důležitá je role partnera - otce dítěte. Ten může využít možnosti vzít si volno z práce (tzv. otcovskou "dovolenou") a být novopečené mamince nápomocný, v ideálním případě ale doporučuji oslovit širší rodinu či bližší přátele, aby podpořili celou rodinu. Ti mohou donést jídlo či nákup, pomoci s úklidem apod., aby mohl tatínek také utužovat vztah s maminkou a miminkem či odpočívat. Nejsou-li k dispozici příbuzní či přátelé, kteří by měli možnost takto pomoci, je možné obrátit se i na profesionály. Je tak možné nechat si donést jídlo z restaurace nebo třeba z nedaleké školní jídelny (pokud maminka kojí, je pochopitelně důležité k tomu přihlédnout při výběru konkrétního pokrmu), najmout někoho na úklid apod.
Jak v rámci přípravy na samotný porod, tak i po něm lze využít služeb porodní asistentky, případně i duly. Mohou pomoci s kojením, zotavováním po porodu, nebo jí i dodat trochu jistoty v její nové roli.
Ještě před porodem je vhodné si zjistit informace o kojení a nejlépe si i sehnat kontakt na laktační poradkyni. Bohužel i rady některých LP mohou být velmi kontroverzní a kvalita jejich služeb se může velmi lišit. Některé např. radí maminkám byliny na zvýšení laktace v mnohem větších dávkách, než vůbec doporučuje příbalový leták. Tímto tématem se zabývala např. MUDr. Eva Novák Doubravová (Novák Doubravová, 2023) Ta také doporučuje přednostně zvolit LP proškolené přes Laktační ligu. K obvyklým radám ohledně kojení patří časté krmení (ideálně na vyžádání), častý kontakt kůže na kůži, teplé koupele. Zároveň je ale třeba zdůraznit, že i přes veškeré benefity kojení mohou mít LP sklony je nadhodnocovat (Šustrová, 2023, 2024). Pokud se ani přes veškerou snahu nepodaří, nemá cenu se kvůli tomu příliš trápit, případné "nekojení" nejspíše nijak zásadně neohrozí ani zdraví miminka, ani jeho vztah s maminkou.
Měla-li bych nějak shrnout, jak se nejlépe připravit na šestinedělí, poradila bych především:
- nezapomínejte, že maminka by měla během šestinedělí především odpočívat, zotavovat se a sbližovat se s miminkem, je ale možné využít ten čas k vzájemnému stmelování celé rodiny,
- nebojte se říkat si o pomoc (rodičům, kamarádům, odborníkům),
- ujasněte si předem, kdo a jak konkrétně bude pečovat o domácnost; úokud je to možné, oslovte i někoho mimo domov (kdo může donést jídlo, pomoci s úklidem apod.),
- pokud nemáte možnost požádat někoho o pomoci s vařením, můžete navařit dopředu a potraviny uchovat v mrazáku,
- ostatní návštěvy plánujte raději až po šestinedělí; v průběhu tohoto období nedoporučuji se příliš zatěžovat úklidem bytu, vařením pro hosty apod.,
- přijměte, že se jedná o méně předvídatelné období; mnohdy je dobré je zkrátka nechat plynout tak, jak přichází, nemá vždy smysl hned nastavovat nějaký řád,
- zjistěte si předem něco o kojení, případně si uložte kontakt na laktační poradkyni,
- za zvážení stojí i spolupráce s komunitní porodní asistentkou (příp. dulou), která může maminku i miminko přijít zkontrolovat po propuštění s z porodnice, poradit ohledně kojení, hojení apod.,
- zajistit si kontakt na psycholožku zabývající se tématy porodu či rodičovství pro případ psychických obtíží, zejména pokud se maminka sama vnímá jako citlivější, nebo již v minulosti trpěla dlouhodobějšími projevy úzkostí, depresí apod.
- pokud to finanční situace dovolí, můžete nejen k přípravě na porod, ale i po něm spolupracovat s porodní asistentkou (příp. dulou), která může maminku a miminko zkontrolovat i po návratu z porodnice a podpořit ji dle potřeby.
Každá maminka prožívá šestinedělí jinak (nelze se tedy vždy striktně řídit obecnými poučkami), ale správná podpora a příprava mohou tento přechod usnadnit.
Zdroje a doporučené odkazy:
Novák Doubravová, E. (2023). Bylinné kapsle ke zvýšení tvorby mateřského mléka – jejich účinky a rizika. Dostupné z: Herbal capsules to increase breast milk production - their effects and risks
Kohutová, A. (2018). Jak si prožít šestinedělí. Dostupné z: šestinedělí
O Laktační lize. Dostupné z: O Laktační lize | Kojení.cz
Šustrová, A. (2023). Benefity kojení: Co opravdu víme. Dostupné z: Benefity kojení: co opravdu víme - PoroPravdy Newsletter
Šustrová, A. (2024). Sporné aspekty laktačního poradenství. Dostupné z: Sporné aspekty laktačního poradenství - Médium.cz
Zemánková, K. První dny po porodu, proč to mají dnes ženy těžší než kdykoli dřív?
Další:
Dělníci života. Šestinedělí | poporodní deprese | Stream
Pokud již máte porod za sebou a vyskytly se po něm psychické potíže, doporučuji posívat se na tento článek, kde jsou i kontakty na případnou psychologickou či terapeutickou pomoc nebo peer podporu: Psycholožka pro rodiče - Pro maminky po porodu.