Proč má smysl předporodní příprava
V čem může příprava pomoci
Díky předporodní přípravě získáme představu o tom:
- jak vybrat porodnici - na co se zaměřit při výběru porodnice, jaké služby ta která nabízí (nastávající maminky často zajímá např. jaká je tam podpora přirozeného porodu, bondingu či kojení, zda porodnice nabízí možnost volby porodní polohy, rodit do vody, nebo zda umožňuje bonding a kontakt s miminkem i v případě císařského řezu) apod.,
- jak komunikovat se zdravotníky (např. jaké jim klást otázky)
- jak poznat, kdy už vyjet do porodnice,
- co je přirozený porod a jak ho podpořit,
- jak si uzpůsobit podmínky při porodu (např. jak si přizpůsobit prostředí),
- jaká může být role doprovodu,
- jakou roli hraje psychika při porodu,
- jaké máme možnosti, pokud porod i přes veškerou přípravu neproběhne podle našich představ,
- a mnoho dalšího.
Kam se obrátit
Možností je více. Mnohé informace zodpoví náš lékař (gynekolog), případně námi zvolená porodnice. Bohužel ne vždy je při běžných prohlídkách dostatek prostoru věnovat se přípravě na porod dostatek času.
Mnohé porodnice nabízejí přípravné kurzy. Zároveň podoba těchto kurzů může být ovlivněna i filozofií dané porodnice a vhodné je takový kurz zvolit v případě, kdy už jste pro danou porodnici rozhodnuti.
Existuje i řada přípravných kurzů pořádaných mimo porodnice. Tam mohou poradit i to, podle čeho vůbec porodnici vybrat.
Za mě je skvělé připravit se na porod s komunitní porodní asistentkou, případně ji mít s sebou jako doprovod u porodu. Může poskytnout informace o průběhu porodu, o porodnicích v okolí a můžete spolu dopodrobna konzultovat i vaši individuální situaci (byť může nastat situace, kterou je vhodné prokonzultovat přímo s lékařem). U porodu pak může fungovat jako podpora pro rodičku i otce dítěte. Může pomoci podpořit hladký průběh porodu, pomoci lépe zvládat bolest, usnadnit komunikaci s ostatním personálem. Na rozdíl od zaměstnanců nemocnice bývá lépe seznámena s vašimi představami a má na rodící ženu více času. Podobnou roli jako soukromá porodní asistentka může do jisté míry sehrát i dula, ta ale na rozdíl od porodní asistentky nebývá zdravotník (což nemusí platit vždy) a neměla by tak poskytovat klientům zdravotnické rady.
Kdyby ženu intenzivně trápil strach z porodu (který do jisté míry zažívá téměř každá žena), např. strach z bolesti nebo různých situací, která pro nás představují určitá tabu, doporučila bych vyhledat i pomoc psychologa a/nebo terapeuta.
Pro maminky připravující se na porod jsem připravila i tento článek Pro rodiče - Pro nastávající rodiče - Doporučené odkazy včetně kontaktu na odborníky, který se snažím průběžně doplňovat.
Má osobní zkušenost
Sama jsem se na své porody připravovala, přestože na každý jinak. Pře prvním porodem mi byl doporučen kurz, kterého jsem se ale zúčastnila až téměř ke konci těhotenství a již jsem byla registrována do porodnice, jakou bych dnes nezvolila. Informovali nás o tom, jak vypadá přirozený porod a jak ho podpořit (jak může pomoci přítmí a klid, práce s dechem, relaxační techniky apod.), z mého pohledu ale způsob, jakým nám předávali informace, budil dojem, že stačí udělat vše dle jejich rad a téměř určitě porod proběhne bez komplikací, ba se dokonce stane nádherným zážitkem. Případným problémům a jak je řešit bylo věnováno velmi málo pozornosti. Můj první porod rozhodně neproběhl tak, jak nám to bylo prezentováno jako ideál a zřejmě k tomu přispěl i přístup porodnice. Na druhý porod jsem se již připravovala se svoji porodní asistentkou, proběhl v jiné porodnici za zcela jiných podmínek. Následovala euforie, která mi hodně usnadnila šestinedělí a doteď na to období moc ráda vzpomínám.
Porody mě fascinují dodnes. Jsou pro ženy hluboce transformační událostí, kterou každá prožívá jinak. Některé ženy popisují porod jako magický zážitek, zatímco pro jiné může být traumatický – zejména když porod neproběhne dobře a chybí dostatečná podpora. To může komplikovat sžívání s miminkem i přijetí nové mateřské role. Dobrou zprávou ale je, že i po těžkém začátku lze vybudovat krásný vztah s dítětem a mateřství si užívat.
V naší republice se naštěstí rozvíjí komunita porodních asistentek, dul, lékařů a dalších odborníků, kteří se snaží ženám poskytnout větší podporu během těhotenství, porodu i v poporodním období. Do budoucna zvažuji další vzdělávání, zejména v oblasti terapie, abych mohla pomáhat maminkám, jejichž porod neproběhl podle představ.