Psychické obtíže v těhotenství a možnosti podpory
S psychickými potížemi v době těhotenství, porodu i po něm se setkává velká část žen. Přeci jen se jedná o náročné a velmi citlivé období, kdy se v našem těle i životě děje spousta změn. Přestože se o tom naštěstí stále více mluví, někteří to stále mohou vnímat jako určité tabu, stigma a s problémy zůstávají sami. Zastávám názor, že rozhodně není ostuda říci si někomu o pomoc, naopak to možná někdy vyžaduje určitou dávku odvahy. Zejména pokud jsou případné negativní emoce příliš intenzivní nebo trvají dlouho, doporučuji obrátit se na odborníka, na druhou stranu věřím, že dnes již setkání s terapeutem či psychologem nevyhledávají jen lidi se závažnými problémy, ale i tací, kteří zkrátka chtějí pracovat na sobě, nebo třeba mají chuť podělit se o své myšlenky či pocity s někým, kdo má od jejich situace odstup.
Ačkoliv momentálně nemám možnost nabízet podporu přímo (kvůli vlastním rodičovským povinnostem), nabízím zatím alespoň kontakty a odkazy na další možnosti podpory. Jako v jiných svých článcích zde uvádím kontakty na konkrétní odborníky nebo odkazy k prostudování.
Kontakty
Tématem porodů i psychických obtíží po nich se věnuje např. psycholožka a porodní asistentka Kristina Zemánková – porodní asistentka a psycholožka | Strom života.
Nedávno jsem také zaznamenala i nový a velmi zajímavý projekt TěhoDuše od psycholožky Terezy Sladké, která nabízí možnost podpory nastávajících rodičů, ale také kontakty na další odborníky: Síť podpory | Podpora v těhotenství.
Maminkám, které čeká císařský řez i těm, které ho již mají za sebou, doporučuji projekt Císařovnám. Podpůrná platforma pro císařovny — Císařovnám, který rovněž shromažďuje kontakty na odborníky, kteří mohou ženám v tomto období pomoci: Mapa odborné péče pro ženy po císařském řezu — Císařovnám.
Podporu je možné vyhledat i zde: Úsměv mámy – Podporujeme ženy, které v mateřství zažívají duševní nepohodu.
Odkazy
Pro základní přehled, jak mohou vznikat obavy v těhotenství a jak s nimi pracovat, posílám odkaz na bezplatný online kurz z projektu TěhoDuše: Bezplatný online kurz: Jak pracovat s obavami v těhotenství | Podpora v těhotenství.
Pokud mají ženy obavy z bolesti při porodu, různých tabu, nebo se chce zkrátka dozvědět o porodech více, doručuji též využít nějaké z možnosti přípravy na porod. Ty lze do určité míry získat samostudiem, nejlépe však prostřednictvím předporodního kurzu nebo ve spolupráci s komunitní porodní asistentkou, která má více možností věnovat se nastávajícím maminkám individuálně a detailněji s nimi probrat možnosti s ohledem na jejich preference i zdravotní stav. Některé ženy rovněž vyhledávají dulu, která může pomoci s tzv. psychickou přípravou, jen je třeba upozornit, že se obvykle nejedná o ženy se zdravotnickým vzděláním.
Podrobnější zamyšlení na téma, proč má smysl předporodní příprava a jak nám vůbec může pomoci, jsem již sepsala zde: Psycholožka pro rodiče - Pro nastávající rodiče - Proč má smysl předporodní příprava.
- Zde bych ještě vypíchla odkaz na Unii porodních asistentek, kde můžete vyhledat asistentky působící u vás v okolí: Hlavní stránka - UNIPA - Unie porodních asistentek.
- Mezi pražské porodní asistentky, na které mám skvělé reference, které mohou nastávající maminky doprovodit k porodu a s nimiž jsem se i osobně shledala (jedna z nich mě i podpořila přímo při porodu), patří Kristina Zemánková – porodní asistentka a psycholožka | Strom života, Vlaďka Niedergafnerová - Power of Birth nebo Markéta Scott Gasparová | Na porodu záleží.
Doporučuji rovněž nepodcenit ani přípravu na šestinedělí Psycholožka pro rodiče - Pro nastávající rodiče - Příprava na šestinedělí.
A konečně, zde Psycholožka pro rodiče - Pro nastávající rodiče - Doporučené odkazy je možné dohledat seznam odkazů, které mě velmi zaujaly a mohou pomoci alespoň s jakousi informační přípravou na porod.